Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2016


Knattekampen Hässleholm

10/12 2016                                      

Placering       

Flickor Yngre 32 kg Saga Almén 2:a
Flickor Yngre 42 kg Emma Andersson 3.a
Knatte 35 kg Kevin Berg oplacerad
Knatte 40 kg Jonathan Hallén oplacerad
Knatte 42 kg Vincent Hansson 2:a
Pojke 47 kg Fabian Frisk 1:a

 

Glentons mästarmöte   

3-4/12 2016                                      

Placering       

Flickor Yngre  42 kg Emma Andersson 6:a
Knatte 42 kg Vincent Hansson 4.a
Pojke 47 kg Fabian Frisk 7:a

 

DM i Vinslöv                  

20/11 2016                                      

Placering       

Flickor Äldre  40kg Emma Andersson 5:a
Pojke 47 kg Fabian Frisk 2:a
Junior23 98 kg Axel Sörensen 2:a

 

Västkuststräffen            

19/11 2016                                      

Placering       

Flickor Yngre  26 kg Cornelia Hinn 1:a
Flickor Yngre 32 kg Saga Almén 3:a
Knatte 35 kg Kevin Berg 2:a
Knatte 40 kg Jonathan Hallén 2:a
Knatte 42 kg Vincent Hansson 2:a
Pojke 47 kg Fabian Frisk 3:a

 

Nilssons i Svedala cup   

12/11 2016                                      

Placering       

Flickor Yngre  26 kg Cornelia Hinn 2:a
Flickor Yngre 32 kg Saga Almén 2:a
Flickor Äldre 38 kg Emma Andersson 2:a
Knatte 32 kg William Schödin 8:a (16)
Knatte 35 kg Kevin Berg 13:e (16)
Knatte 40 kg Jonathan Hallén 7:a
Knatte 42 kg Vincent Hansson 1:a
Pojke 47 kg Fabian Frisk 1:a

 

Mälarcupen                    

5-6/11 2016                                      

Placering       

Knatte 42 kg Vincent Hansson 4:a
Pojke 47 kg Fabian Frisk 7:a

 

Sparbanken Syd cup      

22/10 2016                                      

Placering       

Knatte 32 kg William Schödin oplacerad
Knatte 35 kg Kevin Berg 5:a
Knatte 35 kg  Noah Svedin oplacerad
Knatte 38 kg Jonathan Hallén 3:a
Knatte 42 kg Vincent Hansson 3:a
Pojke 47 kg Fabian Frisk 1:a

 

Öresundsträffen           

8-9/10 2016                                       

Placering       

Flicka Y 32 kg       Saga Almén Oplacerad
Flicka Ä 38 kg Emma Andersson               Oplacerad
Knatte 42 kg Vincent Hansson (Team Skåne) 4:a
Pojke 47 kg Fabian Frisk (Team Skåne) 5:a
Junior23 98 kg  Axel Sörensen 5:a

 

Nordisk ungdomsturnering lag i Eslöv

1-2/10 2016                                        

Poäng        

 Nordvästra Skåne -         Östfold, Norge 5-7
 Göteborg - Nordvästra Skåne 7-5
 Nyland, Finland - Nordvästra Skåne 6-6
 Häme, Finland - Nordvästra Skåne 4-8
 Nordvästra Skåne - Västergötland 10-2
 Nordvästra Skåne - Stockholm 7-5
 Nordvästra Skåne - Oslo, Norge 9-3
 Nordvästra Skåne - Turpo, Finland 6-6

Plac.  Lag                                    Poäng                  Kommentar
1 Nyland, Finland 14  
2 Göteborg 14 Inbördes möte
3 Östfold, Norge 10 Antal lagsegrar
4 Nordvästra Skåne 10  
5 Turpo, Finland 10  
6 Stockholm 7  
7 Häme, Finland 7  
8 Oslo/Akershus, Norge 3 Antal lagsegrar
9 Västergötland 1  

 

 

Richtoffcupen                

24/09 2016                                       

Placering       

Flicka Y 32 kg       Saga Almén 3:a
Flicka Ä 38 kg Emma Andersson               3:a
Knatte 32 kg William Schödin 7:a (av 14)
Knatte 42 kg Vincent Hansson 1:a
Pojke 47 kg Fabian Frisk 1:a

 

Hilding Tjej Cup          

18/9 2016                                         

Placering        

Flicka Y 32 kg       Saga Almén 5:a
Flicka Y 38kg Emma Andersson               3:a

 

Hilding Cup                  

17/9 2016                                         

Placering        

Knatte 42 kg Vincent Hansson 1:a
Pojke 47 kg Fabian Frisk 1:a

 

Nya Björnkampen        

23/4 2016                                         

Placering        

Flicka Y 26 kg Cornelia Hinn 2:a
Flicka Y 29 kg       Saga Almén 1:a
Flicka Y 35 kg Emma Andersson               3:a
Knatte 32 kg William Schödin Oplacerad
Knatte 38 kg Vincent Hansson 2:a
Pojke 42 kg Fabian Frisk 1:a
Pojke 42 kg Markus Alexandersson 2:a
Pojke 66 kg Andreas Susekov 2:a
Pojke 66 kg Ludvig Gustavsson 3:a

 

Lergökakampen            

9/4 2016                                          

Placering        

Flicka Y 24 kg Cornelia Hinn 1:a
Flicka Y 29 kg      Saga Almén 2:a
Flicka Y 35 kg Emma Andersson              7:a
Knatte 32 kg William Schödin 11:a
Knatte 32 kg Walter Hinn Oplacerad
Knatte 38 kg Vincent Hansson 2:a
Pojke 42 kg Fabian Frisk 3:a
Pojke 66 kg Ludvig Gustavsson 1:a

 

FT-cupen                       

11-13/3 2016                                    

Placering        

Flicka Y 29 kg      Saga Almén   6:a
Flicka Y 35 kg Emma Andersson 4:a
Knatte 38 kg Vincent Hansson 8:a
Pojke 42 kg Fabian Frisk Oplacerad
Pojke 42 kg Markus Alexandersson                     11:a

 

Nya Höörsgreppet        

27/2 2016                                        

Placering        

Flicka Y 24 kg Cornelia Hinn 1:a
Knatte 32 kg Walter Hinn 9:a
Knatte 32 kg William Schödin 6:a
Knatte 38 kg Vincent Hansson 3:a
Pojke 42 kg Fabian Frisk 1:a
Pojke 42 kg Markus Alexandersson 2:a
Pojke 59 kg Ludvig Gustavsson 2:a

 

Aarhus Open - Danmark

12-14/2 2016                                

Placering        

Pojke 38 kg Vincent Hansson Oplacerad
Pojke 42 kg Markus Alexandersson  Oplacerad
Pojke 42 kg Fabian Frisk                     2:a

 

Snapphanecupen Osby   

6/2 2016                                        

Placering        

Flicka Y 29 kg Saga Almén 2:a
Flicka Y 35 kg Emma Andersson 2:a
Knatte 32 kg William Schödin Oplacerad
Knatte 38 kg Vincent Hansson 5.a
Pojk 42 kg Markus Alexandersson     3:a
Pojk 42 kg Fabian Frisk    2:a

 

Lilla Fyrstads - Lomma 

23/1 2016                                        

Placering        

Hököpinge/Hörby Varbergs Bois 2-8
BK Ore KFBK/Envig 7-3
Hököpinge/Hörby BK Ore                             1-9
Varbergs Bois KFBK/Envig 6-4
Hököpinge/Hörby KFBK/Envig 4-6
Varbergs Bois BK Ore 3-7

BK Ore 1:a  
Varbergs Bois 2:a  
KFBK/Envig 3:a                                   
Hököpinge/Hörby 4:a  

 

Dana Cup - Lund              

16/1 2016                                        

Placering        

Flicka Y 26 kg   Cornelia Hinn 5:a
Flicka Y 29 kg Saga Almén 1:a
Knatte 26 kg Malcolm Dahlbäck 3:a
Knatte 32 kg William Schödin 2:a
Knatte 32 kg Walter Hinn 6:a
Knatte 38 kg Vincent Hansson 1:a
Pojk 42 kg Markus Alexandersson   2:a
Pojk 42 kg Fabian Frisk 3:a

 

Eslöv Wrestlig Cup          

9/1 2016                                       

Placering        

Flicka Y 22/24 kg   Cornelia Hinn 4:a
Flicka Y 29 kg Saga Almén 2:a
Flicka Y 29 kg Zara Dalin Sjöström 5:a
Flicka Y 35 kg Emma Andersson 2:a
Knatte 32 kg William Schödin 5:a
Knatte 32 kg Walter Hinn 9:a
Knatte 38 kg Vincent Hansson 3:a
Pojk 42 kg Markus Alexandersson 1:a

Uppdaterad: 2016-12-20 09:08
Skribent: Helena Schödin

140609_VK_Puff2_190x140dpi

 

Vill ni bli vår sponsor?

Kontakta 

Eva Karlsson

 

 

                                   

Postadress:
Kävlinge Furulunds BK - Brottning
Eva Karlsson, Allarpvägen 50
24493 Kävlinge

Kontakt:
Tel: 070 - 55 33 755
E-post: This is a mailto link

Se all info